Top banner right

Fredag, 30 August 2019 09:00

LGBT Danmark har fokus på egen udvikling

Af Bert Svalebølle Kategori Politik & Samfund
LGBT Danmark har fokus på egen udvikling Foto: Skærm dump fra lgbt.dk
Bedøm
(0 Stemmer)

Hvordan skaber vi en bæredygtig forandring i LGBT Danmark, hvor vi fremadrettet skal arbejde tættere sammen på tværs af frivillige og et voksende sekretariat?

Hvordan bevæger vi os fra løse snakke om abstrakte visioner til konkrete strategier, der kan omsættes til handling og professionalisering? Og hvordan får vi alle – fra det enkelte medlem, til den frivillige, over medarbejdere til landsledelsen med? Det er nogle af de spørgsmål, som den forholdsvis nye ledelse i LGBT Danmark gerne vil blive klogere på – i samarbejde med medlemmerne.

LGBT Danmark for til dette arbejde hjælp af konsulenter fra Center for Frivilligt Socialt Arbejde. Centeret vil bidrage med oplæg, workshops og sparring til LGBTs ledelse og frivilligkonsulent.

”Vi har ønsket os, at der skal arbejdes med fokus på øget frivillighed i foreningen, en mere landsdækkende synlighed og tilstedeværelse af LGBT Danmark koblet med en professionalisering af foreningens arbejde. Vi drømmer om at udvide paletten af muligheder for at være frivillig hos os - og få mulighed for at arbejde tættere sammen med andre foreninger om at løfte den fælles dagsorden, der handler om at skabe bedre trivsel for LGBT+ personer i Danmark”, lyder det fra LGBT Danmarks landsledelse i en mail ud til foreningens medlemmer.

Tagget under
Log ind for at skrive kommentarer
 

OAonline.dk bruger cookies til at indsamle statistik, der kan være med til at forbedre brugeroplevelsen. Cookies er vigtige for at vores website vises korrekt i din browser. Hvis du klikker på et link på vores website, accepterer du samtidig vores cookiepolitik. Læs mere om cookies