.

Axel lagde fundamentet for vores frihed

KOMMENTAR. 25. april hylder det danske LGBT-miljø vores helte ved den årlige prisuddelingsfest, Danish Rainbow Awards – AXGIL.

torsdag, 22 juni 2017 17:08

Homoer på Helgoland

Af Kategori Politik & Samfund
Thomas R. Kristensen er redaktør på Out & Abouts trykte magasin. Thomas R. Kristensen er redaktør på Out & Abouts trykte magasin. Foto: Mark Hildebrandt / Futureline Media.
Bedøm
(0 Stemmer)

KOMMENTAR. Hver sommer solbader mange bøsser på badeanstalten Helgoland. Sådan var det på det gamle Helgoland, som lukkede i 2004. Og sådan er det på det ny Helgoland, som åbnede i 2008. En tradition, kan man sige. Og hvem kan have noget imod solbadende bøsser? Vi skriver trods alt 2017 og befinder os i Danmark. Men der er faktisk danskere, som slet ikke kan lide solbadende bøsser.

Det Kolde Gys holder også til på Helgoland, og vinterbadeforeningens formand skrev følgende i sin beretning til den seneste generalforsamling: ”Der var også flere henvendelser fra mænd om at de fandt det vanskeligt at bade fra herreafdelingen om sommeren, fordi de følte sig målt og vurderet af den mindre gruppe af mænd, som lagde beslag på størstedelen af herreafdelingen om sommeren.”

En af foreningens interne revisorer, Anders Hjort, formulerede sig mere direkte til dagbladet Politiken: ”Grunden til, at klubben vil lukke af på nøgenbadeafdelingen for ikke-medlemmer efter sankthans er, at der er en stor bøsseproblemstilling. Det uautoriserede internationale bøssemiljø bruger Helgoland til at jage engangsknald. Vi taler også om trækkerdrenge.”

Den vanvittige udtalelse har intet på sig. Jeg besøger ofte Helgoland og har aldrig set noget, der blot minder om cruising eller sex. Jeg har heller ikke kunnet finde andre Helgoland-brugere, som har oplevet det. Sandheden er vel, at alene bøssers tilstedeværelse vækker ubehag hos nogen – men langtfra alle: Mange medlemmer af Det Kolde Gys er oprørte over de homofobiske udtalelser, og flere tog afstand fra dem på foreningens generalforsamling.

Bestyrelsen i Det Kolde Gys kæmpede hårdt for at holde offentligheden ude fra hovedparten af Helgoland denne sommer. Men et politisk flertal på Københavns Rådhus har sikret, at badeanstalten også denne sommer er åben for alle borgere. Tusind tak for det.

Thomas R. Kristensen
Redaktør Out & About

Log ind for at skrive kommentarer
Sponsor
 

OAonline.dk bruger cookies til at indsamle statistik, der kan være med til at forbedre brugeroplevelsen. Cookies er vigtige for at vores website vises korrekt i din browser. Hvis du klikker på et link på vores website, accepterer du samtidig vores cookiepolitik. Læs mere om cookies