.

Hvad er en god LGBT-rollemodel?

KOMMENTAR: Vi har alle brug for rollemodeller, og særligt helt unge som mærker deres seksualitet udvikle sig, har brug for nogen at spejle sig i. Men hvad ER egentlig en god rollemodel? Hvad kan vi selv gøre?

lørdag, 29 april 2017 11:53

Kafe Knud inviterer til 25 års jubilæum

Af Kategori Begivenhed
Annette Nielsen er daglig leder af Kafe Knud, og ses her med formand Helle Andersen fra Hiv-Danmark ved foreningens 25-års jubilæumsreception på Københavns Rådhus den 27. maj 2016. Københavns Kommune var vært for receptionen. Annette Nielsen er daglig leder af Kafe Knud, og ses her med formand Helle Andersen fra Hiv-Danmark ved foreningens 25-års jubilæumsreception på Københavns Rådhus den 27. maj 2016. Københavns Kommune var vært for receptionen. Foto: Pilu Ottosen / Out & About.
Bedøm
(0 Stemmer)

På torsdag er det 25 år siden Kafe Knud i Skindergade i København første gang åbnede døren for hiv-smittede og aids-syge. Dagen markeres med åben hus.

Mange undrer sig i dag måske over navnet ’Kafe Knud’. Hvem var Knud?

Knud Josefsen var socialrådgiver og aktiv debattør i medierne omkring hiv-smittede og aids-syges forhold, og deres inddragelse i deres egen behandling. Han var også initiativtager til brugergrupper, hvor patienter stiller krav til deres behandlende læger og sygeplejersker.

Det var i slut 80’erne og starten af 90’erne, hvor tiden var en anden end i dag. En positiv hiv-test var noget nær en dødsdom, og mange døde i disse år af aids. Det gjorde Knud Josefsen også. Han døde af aids i 1991, og året efter blev han æret ved at lægge navn til Kaffe Knud, Hiv-Danmarks være- og mødested for hiv-smittede og aids-syge.

Jubilæet markeres på torsdag den 4. maj kl. 16 til 20 i caféen i Skindergade 21 i København.

Der vil være lidt lækkert at spise og drikke, og underholdning ved performer Niels Klud og sangerinde Susanne Overgaard.

Intet jubilæum uden taler, og Hiv-Danmarks formand Helle Andersen og hendes forgænger Henrik Arildsen vil sige et par ord.

Kafe Knud frabeder sig blomster og gaver, og ønsker sig i stedet økonomiske gaver til foreningens arbejde. Gaverne kan overføres via banken til konto 5331 245656 eller MobilePay til nummer 51336351.

Økonomisk støtte til velgørende formål er fradragsberettigede, og Kafe Knud skriver gerne en kvittering til dit skatteregnskab.

Læs også: Vil Overborgmesteren kysse en hiv-smittet?

Log ind for at skrive kommentarer
Sponsor
 

OAonline.dk bruger cookies til at indsamle statistik, der kan være med til at forbedre brugeroplevelsen. Cookies er vigtige for at vores website vises korrekt i din browser. Hvis du klikker på et link på vores website, accepterer du samtidig vores cookiepolitik. Læs mere om cookies