Top banner right

Torsdag, 20 December 2018 12:24

Magt, lyst, underkastelse og nydelse

Af Theis Nybo Kategori LIVSSTIL
Helt ekstraordinært har Out & Abouts fotograf fået adgang til SML København under et klubarrangement. Helt ekstraordinært har Out & Abouts fotograf fået adgang til SML København under et klubarrangement. Foto: Theis Nybo.
Bedøm
(12 Stemmer)

SLM København er en fetichklub for mænd, og de har strenge regler for fotografering. Men en aften i november lukkede de ekstraordinært op for mig, der som ny fotograf for Out & About var på min første soloopgave.

Der stod jeg så. En helt almindelig lørdag aften. En aften, der skulle vise sig at blive lidt anderledes, end jeg egentlig havde regnet med. På dørtelefonen stod der ”SLM” med store bogstaver. ”Scandinavian Leather Men”. Jeg var ikke i tvivl, det var den rigtige port. På de få meter frem mod klubbens dør nåede jeg at opliste adskillige fordomme, men de alle gjort til skamme.

Alle hilste pænt og gav hånd. Alle mænd. Alle klædt i sorte, tætsiddende læderjakker og -bukser. Ved første øjekast synes klubben lille men hyggelig, hjulpet af dunkel belysning. En enkelt bar, bemandet af mænd i, nå ja, læder. Et poolbord står og virker forladt, men går du ned i den tilhørende kælder – ja, så kommer du hurtigt på andre tanker. En kæmpe kælder med alt, hvad dit hjerte kan begære af sære opsætninger og spændende rum med forskellige muligheder. Glory holes, kors og køjer, burer, og små ”private” rum. Det var en helt anden verden.

En flink temaansvarlig viser mig rundt, og fortæller mig, at jeg på denne dag skriver historie i klubben. Det er første gang, en fotograf får lov at tage billeder med deltagende personer i klubbens 45 år lange historie. En lille gruppe frivillige mænd der alle er medlemmer af SLM stiller op til fotografering, mens festens øvrige gæster holder sig udenfor kameraets rækkevidde.

Tak til modellerne og SLM og værs´go til læserne:

Fotograf og copyright: Theis Nybo.

 

Når enden er god, er alting godt...

Log ind for at skrive kommentarer
 

OAonline.dk bruger cookies til at indsamle statistik, der kan være med til at forbedre brugeroplevelsen. Cookies er vigtige for at vores website vises korrekt i din browser. Hvis du klikker på et link på vores website, accepterer du samtidig vores cookiepolitik. Læs mere om cookies