.

Out & Abouts rolle som LGBT-medie

KOMMENTAR: Et interview med den radikale feminist Karen M. Larsen vakte i november en voldsom debat, og Out & About blev kritiseret for at have givet spalteplads til sådan én. Hvordan kunne vi?

×

Bemærkning

There is no category chosen or category doesn't contain any items
fredag, 02 maj 2014 00:00

Homofobisk banner koster fodbold fans dyrt

Af Kategori Sport
Dette homofobiske banner koster nu fire fodbold fans et erstaningskrav på 750.000 kroner. Dette homofobiske banner koster nu fire fodbold fans et erstaningskrav på 750.000 kroner.
Bedøm
(0 Stemmer)
Det tyske tophold FC Bayern München kræver 750.000 kr. i erstatning for et homofobisk banner som fire fodbold fans rullede ud under en kamp i Champions League.
De fire fans fra landsbyen Tyrol havde til Champions League kampen mod engelske Arsenal den 11. marts medbragt et banner med ordlyden ”Gay Gunners”. Gunners er, hvad den engelske klub bliver kaldt i daglig tale. Men banneret viser også en fodboldspiller, der står foroverbøjet med bar numse og bagved en pistol. Fodboldspilleren skulle tilsyneladende forestille den tyske landsholdsspiller Mesut Özil, der for tiden spiller i Arsenal.

Da banneret var tydeligt at se flere gange på tv-skærmen blev Bayern München straffet af fodboldforbundet UEFA. Det afsnit, hvor de homofobiske tilskuere havde vist deres banner, skulle forblive tomt under klubbens næste kamp i Champions League mod engelske Manchester United.

Tabet af billetindtægter vil klubben nu have de fire fodboldfans til at erstatte. Det bekræfter den tyske fodboldklubs pressesekretær over for den italienske tv-station RAI.

Bayern München er en af de tyske klubber, der støtter kampen mod homofobi i sport yderst aktivt. Man kan derfor ofte se regnbueflag under klubbens kampe.
Log ind for at skrive kommentarer
Sponsor
 

OAonline.dk bruger cookies til at indsamle statistik, der kan være med til at forbedre brugeroplevelsen. Cookies er vigtige for at vores website vises korrekt i din browser. Hvis du klikker på et link på vores website, accepterer du samtidig vores cookiepolitik. Læs mere om cookies